مجموعه ها

بیت کوین

شرایط ادامه تحصیل در ترکیه

کشور ترکیه کشوری اوراسیایی (اروپایی- آسیایی) است که هم دارای فرهنگ غربی می باشد هم فرهنگ شرقی؛ زبان رسمی مردم ترکیه ، ترکی است اما زبان های ارمنی و کردی نیز در میان برخی از مردم و قوم ها رایج می باشد. ادامه تحصیل در ترکیه با داشتن دانشگاه های معتبر در سطح جهانی با امکانات بسیار عالی و هزینه های بسیار مناسب مقصد بسیاری می باشد. دانشگاه های ترکیه اعتبار علمی بسیار بالای برخوردار است و اغلب دانشگاه ها برای ارتقاء سطح علمی خود با دانشگاه های معتبر جهانی ارتباط مستقیم دارند به طور مثال دانشگاه حاجت تپه ترکیه به طور مستقیم با دانشگاه هاروارد آمریکا در ارتباط است. همکاران و وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی توسعه گران مهر راهنمای شما عزیزان جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه و اخذ پذیرش از دانشگاه معتبر ترکیه می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط اعزام دانشجو به ترکیه یا تحصیل در ترکیه می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه

تحصیل در ترکیه از 6 سالگی شروع می شود. مدارس ترکیه در دو نوع خصوصی و دولتی می باشد که تحصیل رایگان در ترکیه در مدارس دولتی صورت می گیرد و در مدارس خصوصی به توجه به مقطع تحصیلی شهریه دریافتی متفاوت می باشد. در مدارس ترکیه اغلب یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا اسپانیایی تدریس می شود اما در بعضی از مدارس خصوصی دو زبان هم زمان تدریس می شود. مقطع ابتدایی در مدارس ترکیه 5 سال به طول می انجامد و بعد از آن دانش آموزان وارد مقطع راهنمایی میشوند که 3 سال به طول می انجامد.

اغلب هموطنان ما تحصیل در ترکیه را به جهت همسایگی و هم از جهت اشتراک های فرهنگی انتخاب می کنند، مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل نیز می تواند در کنار راه های دیگر مهاجرت مثل سرمایه گذاری در ترکیه ، اخذ ویزای کار در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک با شما کمک کند. البته شایان ذکر است در این کشور معمولاً افراد به می توانند نسبت به اخذ اقامت ترکیه اقدام کنند ولی اخذ تابعیت ترکیه امری بسیار دشوار و تقریباً محال است!

معمولاً افراد متقاضی تحصیل در ترکیه سوالاتی در زمینه تحصیل پزشکی در ترکیه ، هزینه ی تحصیل در ترکیه و… را مطرح می کنند، ما در این مطلب به بررسی شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در ترکیه می پردازیم.

تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه

تحصیل در ترکیه در مقطع دبیرستان مدارس ترکیه 4 ساله است اما در برخی از دبیرستان ها 5 سال به طول می انجامد که 1 سال آن جهت آموزش زبان های خارجی است. دبیرستان های ترکیه دو نوع آناتولی و دولتی است که در دبیرستان های دولتی آموزش به صورت استاندارد است اما در دبیرستان های آناتولی بیشتر زبان های خارجی تدریس می شود. درپایان سال چهارم دبیرستان امتحانات جامع برگزار می شود که دانش آموزان در صورت قبولی در امتحانات می توانند وارد دانشگاه بشوند. نمرات دانش آموزان در امتحانات جامع در رشته تحصیلی آن ها در دانشگاه تاثیرگذار می باشد به این صورت که دانش آموزانی که در دروس ترکی استامبولی و ریاضی نمره بیشتری کسب کنند می توانند در رشته های آموزش، مدیریت بازرگانی، اقتصاد، روانشناسی ، روابط بین الملل و حقوق در دانشگاه ها ادامه تحصیل بدهند.

آن دسته از دانش آموزانی که در دروس علوم نمره بیشتری کسب کنند می توانند در رشته های کامپیوتر، پزشکی، مهندسی و… ادامه تحصیل در ترکیه در دانشگاه های این کشور داشته باشند. دانش آموزانی که در علوم انسانی نمره بالاتری کسب کنند احتمال قبولی آنها در رشته های تاریخ، جغرافی و آموزش بیشتر می باشد و دانش آموزانی که در درس زبان نمره بیشتری اخذکنند در دانشگاه های ترکیه می توانند در رشته های زبان و زبان شناسی ادامه تحصیل بدهند.

شرایط تحصیل و پذیرش از دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه از اعتبار بین المللی برخوردارند و مدارک آن ها در سراسر دنیا معتبر می باشد. زبان تدریس در دانشگاه های ترکیه انگلیسی ، فرانسوی ، ترکی و آلمانی است که البته با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه متغیرمی باشد. دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی- واحدی ارائه می شود و کلاس ها در 3 ترم پاییز، بهار و تابستان برگذار می شود که ترم پاییز از ماه اکتبر و انتهای ژانویه، ترم بهار از ماه فوریه تا ماه ژوئن و ترم تابستان از ماه جولای تا آگوست می باشد.

یکی از شروط اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه جهت تحصیل در ترکیه داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها می باشد. آزمون ورودی برای هر دانشگاه به صورت مجزا برگزار می شود و شرایط سنی ندارد و داوطلبان با هر سنی و تنها با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان می توانند در این آزمون شرکت کنند. زبان تدریس در اغلب دانشگاه های ترکیه ، ترکی استامبولی است و برای آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان ترکی استامبولی ندارند دوره های رایگان یادگیری زبان برگذار می شود.

تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا ترکیه

مقطع لیسانس در دانشگاه های ترکیه معمولاً 4 سال به طول می انجامد اما در بعضی از رشته ها مانند تحصیل پزشکی در ترکیه حدود 6 سال زمان می برد.

در دانشگاه های ترکیه پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا از طریق زمون سراسری نمی باشد و هر دانشگاه به صورت جداگانه اقدام به برگذاری امتحانات ورودی می کند. دانشگاه ها در سال 2 بار رشته هایی که در آن ها پذیرش دانشجو دارند را به همراه ظرفیت پذیرش اعلام می کنند و دانشجویان می بایست در رشته مورد نظر خود ثبت نام کنند و در امتحانات مربوطه شرکت کنند. جهت تحصیل در ترکیه در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های ترکیه حدود 2 سال و مقطع دکترا حدود 4 سال به طول می انجامد. دانشجویان در هر دو مقطع فوق لیسانس و دکترا می بایست در نیمی از دوره تحصیلی خود 20 تا 30 واحد درسی را پاس کنند و نیمه دیگر را صرف تحقیق روی پایان نامه و تحویل پایان نامه خود کنند.

دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت علوم ترکیه

در اینجا به معرفی چند دانشگاه معتبر در ترکیه می پردازیم:

 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه چوکوروا
 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه دوکوزایلول
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه خاورمیانه
 • دانشگاه فنی استامبول
 • دانشگاه بوغازیچی
 • دانشگاه آناتولی
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه کارادنیز
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه فنی ییلدیز
 • دانشگاه معمار سینان
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه غازی

نکته ی مهمی که افراد برای تحصیل در ترکیه باید مدنظر داشته باشند این است که دانشگاه های ترکیه معمولا در مورد ارائه خوابگاه به دانشجویان تعهدی نمی دهند اما در چند سال اخیر امکانات خوابگاهی در اختیار دانشجویان خارجی قرار داده است. دانشجویان در طول دوره تحصیل در دانشگاه هایترکیه از بیمه درمانی بهره مند می شوند و امکانات درمانی آنها کاملا رایگان می باشد.

هزینه های زندگی در ترکیه تقریبا مانند ایران است اما هزینه های پوشاک نسبت به ایران کمتر می باشد علاوه بر آن دانشجویان برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی میتوانند از تخفیفات 50 درصدی دانشجویی استفاده کنند. هزینه هایتحصیل معمولا بیش از 15000 دلار در سال است اما دانشجویان ممتاز می توانند از بورسیه و وام های تحصیلی استفاده کنند.

علاقه مندان ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر ترکیه می توانند با مراجعه به موسسه حقوقی توسعه گران مهر در شهر شیراز در مدت زمانی کوتاه و به صورت تضمینی پذیرش از دانشگاه های ترکیه و ویزای تحصیلی ترکیه خود را دریافت نمایند.

شش شرط لازم برای ادامه تحصیل در ترکیه

 

فرمت و شکل نهایی اساس و شرط پذیرش دانشجویان خارجی برای دانشگاههای ترکیه

اصلاح و فرمت نهایی در رابطه با اصول پذیرش دانشجویان خارجی برای دانشگاههای ترکیه بر اساس آخرین اتخاذ تصمیم در نشست شورای عالی سیاستگذاری وزارت علوم و آموزش عالی جمهوری ترکیه به تاریخ ۱۷ ماه مارس ۲۰۱۰

الف) اهداف عمومی:

۱- بر طبق ماده ۳ اصل ۲۹۲۲ در خصوص ادامه تحصیل دانشجویان خارجی در ترکیه و با توجه به نتیجه جلسه منعقده به تاریخ هیجدهم ماه مارس سال ۲۰۰۹ تمامی‌دانشگاههای سطح ترکیه میتوانند با اخذ مجوز و تأییدیه لازم از وزارت علوم و آموزش عالی نسبت به جذب و پذیرش دانشجوی خارجی اقدام نمایند.

۲- مقرر است سهمیه لازم در پذیرش دانشجویان خارجی از سوی موسسات آموزش عالی تعیین و به سازمان سنجش کشور اعلام گردیده و متعاقب آن موضوع به صورت مصوبه از سوی وزارت علوم و آموزش عالی در دفترچه راهنمای پذیرش دانشجویان خارجی قید شود که نشر و پخش این دفترچه از سوی ریاست سازمان سنجش در تاریخ معینه عملی می‌گردد.

۳- در خصوص پذیرش دانشجویان خارجی از سوی دانشگاهها و موسسات عالی کشور که در مقاطع لیسانس خواهد بود، برنامه‌های آموزشی روزانه، شبانه، غیر حضوری(فراگیر) و مکاتبه ای اعمال گردیده و سهمیه‌های آنها به صورت مجزا معین شود.

۴- از سال تحصیلی ۲۰۱۰-۲۰۱۱ به بعد برای جذب و پذیرش دانشجویان خارجی آزمونی یکنواخت و هماهنگ به عنوان یوس YÖS برگزار نشود.

۵- در اثنای پذیرش دانشجویان خارجی از سوی دانشگاههای و موسسات آموزش عالی، ارزیابی داوطلبان تحصیل در مقاطع عالی از سوی دانشگاهها، ابتدای امر نظر و پیشنهادات خود دانشگاهها ملاک قرار گرفته شود و یا معدل دوره آموزش متوسطه داوطلبان ملاک امر بوده و یا آزمونهایی که از سوی وزارت علوم و آموزش عالی مورد تأیید قرار گرفته است، ملاک سنجش و پذیرش قرار گیرد که از این آزمونها میتوان آزمونهای آبیتور، اینترنشنال بککالوریت، جی.سی.ایی(جنرال سرتیفیکیت اجوکیشن)، توجیهی و … نام برد که در اعتبار این مدارک نیز به هیچوجه تاریخ انقضاء معمول نخواهد بود. لیکن در آزمونهای بین المللی برای ورود به دانشگاهها مانند یوس و ست مدت اعتبار دو ساله مورد دقت نظر قرار گیرد.

۶- مقادیر کمینه و بیشینه(حداقل و حداکثر) مورد نظر در اخذ شهریه دانشجویان خارجی از سوی هیئت نظارت بر امور بانکی کشور تعیین شده و بدون آنکه استثنایی در دولتی یا خصوصی بودن دانشگاهها ملاک بوده باشد، می‌بایستی مقدار معینه و درخواستی خود را مابین این مقادیر به وزارت علوم و آموزش عالی اعلام دارند که به صورت مصوبه به مرحله اجرا گذاشته شود.

۷- موسسات آموزش عالی که به صورت وقفی اداره میشوند، شهریه اخذ شده از دانشجویان خارجی به مانند سالهای گذشته بوده و چنانچه تغییراتی در این زمینه صورت پذیرد، می‌بایستی مصوبات آنها از سوی هیئت نظارت بر موسسات موقوفه صادر شده و اجرا گردد.

۸- چنانچه سهمیه ای از سوی دانشگاهی برای جذب دانشجویان خارجی در زمان معینه تکمیل نگردد و یا مراجعاتی از سوی داوطلبان خارجی ورود به دانشگاههای ترکیه صورت عینی به خود نگیرد، دانشگاه می‌تواند همان مقدار سهمیه خود را که تکمیل نشده و یا مراجعتی در آن انجام نپذیرفته، به رشته و دانشکده‌های دیگری که در آن تراکم درخواست وجود دارد، انتقال داده و اعمال نماید تا سهمیه سالانه آن تکمیل شود.

ب) دواطلبان مراجعه کننده به دانشگاههای ترکیه:

۱- داوطلبان برای ورود به دانشگاههای ترکیه می‌باید دارای مدرک فارغ التحصیلی از دوره متوسطه باشند و یا دانش آموز سال آخر تلقی شوند.

۲- داوطلبان ورود به دانشگاههای ترکیه میباید دارای تابعیت خارجی داشته و یا در صورت وجود دو تابعیتی میتواند هموطن یکی از کشورهای ترکیه یا جمهوری ترک نشین قبرس بوده باشد.

۳- چنانچه پیشتر وضعیت دو گانه در تابعیت بوده و بعد از آن از یکی از تابعیتهای کشورهای ترکیه و جمهوری ترک نشین قبرس خارج شده باشند، از سال ۲۰۱۱ در صورت ادامه تحصیل بخشی یا تمامی‌دوران دوره متوسطه در ترکیه، باز میتوانند به عنوان داوطلبان خارجی ورود به دانشگاههای ترکیه محسوب گردند.

۴- افرادی که دارای تابعیت جمهوری ترکیه بوده ولی دوران تحصیل متوسطه را در جمهوری ترک نشین قبرس به پایان برسانند به عنوان داوطلب خارجی محسوب میشوند.

۵- افرادی که خارجی بوده ولی به جهت آیین نامه انضباطی از یکی از دانشگاهها و یا موسسات آموزش عالی اخراج شده باشند، نمیتوانند به عنوان دانشجوی خارجی و داوطلب ورود به دانشگاههای ترکیه برشمرده شوند.

ج) اصول و شروط دانشگاهها در جذب و پذیرش دانشجویان خارجی:

۱- دانشگاهها با در نظر گرفتن امتیاز کنکور کشورهای دانشجویان خارجی، آزمونهای بین المللی، معدل دوره متوسطه، آزمونهای ورودی اعمال شده از سوی خود دانشگاهها و امثال اینها میتواند با در نظر گفتن حداقل امتیاز متمایز کننده نسبت به پذیرش دانشجوی خارجی اقدام نماید که یکی از موارد یاد شده با طرح و تصویب در شورای عالی هر دانشگاه و پیرو آن اعلام به وزارت علوم و آموزش عالی ترکیه جهت تصویب و اجرا اقدام نماید.

۲- دانشگاهها علاوه از اعمال شروط و اساس عمومی‌میباید شرط لازم را در خصوص تأمین مالی هر دانشجو در حین تحصیل در کشور به عنوان پشتوانه مالی مد نظر قرار دهند و از دانشجویان خارجی این پشتوانه درخواست شود.

۳- هر دانشجوی خارجی که برای ادامه تحصیل در طول دوران تحصیل در کشور ترکیه اقامت خواهد نمود، دانشگاهها و موسسات آموزش عالی باید دانشجویان خارجی را از مشروح شرایط اقامت مطلع ساخته و اقامت تحصیلی آنها را طلب نمایند. در کنار آن “برگه پذیرش” و یا مدرک همسان با آن را می‌بایستی برای دانشجوی خارجی تأمین نماید.

۴- دانشگاهها و موسسات آموزش عالی برای زمینه سازی جهت جذب و پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاههای ترکیه و هموار ساختن مسیر انتخاب سهل و آسان می‌بایستی مدارک و برگه‌های راهنما و کاتالوگهای لازم را که در برگیرنده اطلاعات کافی و لازم در خصوص ادامه تحصیل، شرایط و اصول آن میباشد، برای داوطلبان خارجی تهیه نموده و در دسترس قرار دهند. به همین منظور و تشویق خارجیان در ادامه تحصیل در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ترکیه، ترتیب دادن نمایشگاهها و شرکت در آنها و همچنین ایجاد شعبه و دوایر دانشجویان اتباع خارجی در بنیه دانشگاهها پیشنهاد میشود.

۵- لازم است موسسات آموزش عالی و دانشگاهها برای جذب دانشجویان خارجی تقویم سالانه خود را در جذب دانشجویان به صورت واضح و مشخص تنظیم و با اعلام سهمیه مورد نظر و میزان پذیرش دانشجویان خارجی به وزارت علوم و آموزش عالی اعلام نمایند.

۶- از تمامی‌دانشجویان خارجی که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاههای کشور میباشند، میبایستی مدرک دال بر احاطه و آشنایی کامل به زبان ترکی استانبولی اخذ شود که این درخواست در میان شرایط جذب دانشجوی خارجی مد نظر قرار گرفته و مدرک معتبر مربوط به آن که نشان دهنده سطح آشنایی دانشجوی خارجی به زبان ترکی است، در کنار سایر مدارک در هنگام ثبت نام درخواست شود.

ساسان عیسی زاده

درباره ما:

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

فروش و اجاره سوییت و آپارتمان به صورت سالانه و ماهانه و روزانه

Top